Addison Hastalığı Nedir?

0
378

Böbrek üstü bezinin yetmezliği sonucu ortaya çıkan ciddi bir hastalık olan Addison hastalığı, vücutta böbrek üstü bezinin yetersizliği sonucu kortizol ismi verilen hormonun az miktarda üretilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Tüberküloz (verem) sonucu veya genetik geçiş sonucu da görülebilmektedir.

Hastaların azımsanmayacak bir kısmında tanı anında kriz veya kriz başlangıcı vardır.

Belirti, bulgu ve labaratuar anormallikleri:
Güçsüzlük, çabuk yorulma, halsizlik
İştahsızlık
mide-barsak sistemi sorunları (bulantı , kusma, ishal)
baş dönmesi

Böbrek üstü bezleri hipofiz bezi verilen ve kafada bulunan bezin kontrolü altında çalışmaktadır. Hipofizden salgılanan ACTH isimli hormon artınca, böbrek üstü bezinden de kortizol hormonu sentezi artar. Ancak hipofizden ACTH salgısı azalınca, böbrek üstü bezinden de kortizol azalır. Bu azalma klinikte addison hastalığı ismini alır.

Tedaviden önce sorunun hipofiz kaynaklı mı olduğu, yoksa böbrek üstü bezinden mi kaynaklandığı iyi tespit edilmelidir. Böbrek üstü bezinden kaynaklı olan addison hastalığında genellikle hastada hiperpigmentasyon denilen ciltte renk değişiklikleri bulgusu hakimdir.

Bir önceki yazımız olan Diyabet (Şeker Hastalığı) Tedavisi başlıklı makalemizde diyabet tedavisi ve şeker hastalığı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.