Anne ve Babaların Çocuklardan Beklentileri Nelerdir

0
591

ANNE VE BABALAR ÇOCUKLARINDAN BAZI ŞEYLER BEKLEMELİDİRLER. Çocuk sahibi olmak bir çok şeyden fedakârlık yapmak anlamına geldiğine göre, iyi anne ve babalar bunu yaptıkları için karşılık olarak çocuklarından bazı şeyler beklemelidirler. Doğdukları veya bakıldıkları için teşekkür demiyoruz. Bu çok fazla tabii. Fazla düşünceli olmak, şefkat, ailenin standart ve ideallerini kabullenmek gibi nitelikleri anne ve babalar çocuklarından isterler. Bunu sadece bencillikle, kendileri için değil, çocuklarının büyüyüp başkalarıyla iyi geçinerek mutlu olması için de isterler.

Eğer anne ve babalar çocuklarından uygun davranışları istemekte çekingen davranıyorlarsa (Buna, onların isteklerini anlatma hususunda yanlış teorilere saplanmaları, karakter bakımından çok fedakâr olmaları, ya da çocukların kendilerinden hoşlanmamalarından korkmaları sebep olur) arzularının yerine karşılaştıkları kötü tutumlara ellerinde olmadan sinirlenirler. Anne ve babalar o zaman için için hiddetlenirler. Fakat bu konuda ne yapacaklarını da bilmezler. Bu durum çocuğu da rahatsız eder. Çocuk kendini suçlu hisseder ve korkar fakat bu aynı zamanda onun daha kötü ve inatçı olmasına sebep olur. Meselâ, bîr bebek geceleri oturmaktan zevk almaya başlar ve annesi onun bu zevkini reddetmekten korkarsa, çocuk bir kaç içinde annesini saatlerce ayakta tutan huysuz bir despot haline gelebilir. Anne, çocuğun hainliği yüzünden ondan hoşlanmamaya başlayacaktır. Anneye daha kesin davranması için cesaret verilirse, çocuğun hemencecik yumuşaması şaşılacak kadar çabuk olacaktır. Böylece anne de yumuşayacaktır.

Diğer bir deyimle anne ve babalar çocuklarına uygun şekilde davranmalarını öğrenmezlerse sonunda çocuklarına karşı iyi duygular besleyemez olurlar. Çocuklar da uygun şekilde davranmazlarsa mutlu olamazlar.

Bir önceki yazımız olan Boş Fedakarlıklar Herkesi Huysuzlaştırır başlıklı makalemizde anne fedekarlığı, bebeklerin huysuzluğu ve boş fedakarlıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.