Annelerin Bebeklerine Daha Fazla Süt Verme Çabası

0
808

DAHA FAZLA GAYRET GÖSTERMEK. Bazı kadınların bebeklerine süt vermek istediklerini fakat bunu başaramadıklarını duyarsınız. İnsanlar, uygarlığın ne kadar karışık olduğundan ve bu yüzden de annelerin süt veremiyecek kadar sinirli hale geldiklerinden söz ederler. Sinirliliğin meme vermeye engel olduğu doğrudur, fakat ben çoğu kadınların sinirli olduklarını sanmıyorum. Meme verme işi iyi denenmediği için başarısızlığa uğramaktadır.

Bu işte büyük farka neden olan üç unsur vardır: 1. Biberon vermekten sakınmak. 2. Çabucak cesareti kaybetmemek. 3. Süt gelmeye başladıktan sonra göğüslerin gereğince tahrik olunması.

Eğer bebeğe ömrünün ilk 3 – 4 gününde mama verilmişse ondan sonra başarılı emzirme imkânı çok azalmış demektir. Biberon emerek bol süt alan bir bebek meme emmekte fazla gayret göstermez. (Bebeğin başlangıçta fazla susuz kalmamasını sağlamak için biberonla verilen suyun onun meme emeceği zaman göğüste duyduğu açlığa engel olamaz.) Annenin sütü gelmeye başladıktan sonra biberondan sakınmak da yerindedir. Eğer bebek memnunsa ve kilo kaybetmiyorsa böyle yapmalıdır.

Bazen bir anne, tam sütü geldiği anda cesaretini kaybeder. Veya fazla süt veremediği için iki, üç gün sonra cesaretini kaybeder. O zaman kadın bu işten vazgeçmemelidir. O kendisine başarılı olabilmek için henüz imkân vermemiştir. Beşinci gün en fazla yirmisekiz gram süt vermiş olsa bile meme vermeye devam etmesi yerinde olur. Eğer annenin yanında bu devrede bir hemşire bulunuyorsa, onun işbirliği ve cesaret vermesi kadına büyük yardımda bulunacaktır.

Genellikle 22 ve saat 2 de olan gece emzirmeleri de gündüz emzirmeleri kadar önemlidir. Çünkü bu sayede göğüs devamlı tahrik edilmiş olur. Eğer göğüsler bebeğin 3 veya 4 saat rahat etmesini sağlayacak kadar süt vermiyorsa göğüs uçları yaralı olmaması şartıyla onun göğüsleri daha sık, örneğin 2 saatte bir boşaltmasına izin verilmelidir. (Her emzirmede iki göğüsle de süt verilmelidir). Böylece inek sütü bulunmayan uzak bir köşede bebekle göğüs birbirleriyle anlaşabilirler. Göğüslerin sık sık boşalması onların daha çok süt yapmasını sağlar. Ondan sonra bebek daha seyrek aralarla emzirilmeye devam edilir. Fakat bir bebek günlerce açlık çekerse veya kilo kaybederse veya az sıvıdan dolayı ateşi çıkarsa o zaman biberon vermemek diye bir şey olamaz. Sık sık süt verme annenin göğüs uçlarının çatlamasına veya annenin dinlemeyerek bitkin hale gelmesine sebep olacak raddeye kadar getirilmemelidir.

Eğer bir anne sık sık doktoruyla görüşebiliyorsa o vakit doktor biberona baş vurmadan bebeğin kaç gün az sütle yetinebileceğini anneye söyler. Annenin göğüs uçlarının ne kadar emzirmeye dayanacağını ve ne kadar sık süt verebileceğini de doktor saptar. Fakat doktor karar verirken annenin meme verme konusundaki tutumunun etkisinde kalabilir. Eğer kadın bu konuda başarılı olmayı istediğini açıkça belirtirse doktora bunu sağlayacak fikirleri de vermiş olur.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerin Beslenme Düzeni başlıklı makalemizde bebek emzirme, bebeklerde beslenme düzeni ve bebeklerin beslenmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.