Artık hamileyim şimdi ne yapmam gerekiyor

0
14
Hamilelik döneminde kişisel bakım

Gebeliğiniz sırasında rutin olarak doktor kontrolüne gitmeniz gerekir. Gebelik tanısı konduktan sonra 28. gebelik haftasına dek ayda bir kontrole gidilmelidir. 28.36. haftalar arasında on beş günde bir, 36. haftadan sonraysa her hafta doktorunuz sizi görmek isteyecektir. İşte doğum öncesi yapılacak kontroller…
8 – 12. hafta: İlk muayene
10 – 14. hafta: İlk ultrason. Bu muayeneyle bebeğinizin
kalp sesleri ve gelişimi takip edilecek, bir ya da daha fazla bebek taşıyıp taşımadığınız ortaya çıkacaktır.
10 – 14. hafta: Down sendromu taraması için
ultrasonla ense kalınlığı ölçümü (Nuchal Translucency, NT) istenebilir.
16. hafta: Doğum öncesi rutin kontrol. İdrar yolu enfeksiyonu, şeker ve preeklampsi tanısı için tam idrar tahlili yapılacak ve tansiyonunuz kontrol edilecektir. Doktorunuz ayrıca stetoskopla bebeğinizin kalp atışlarını dinleyecek ve gelişimini anlamak için karnınızı eliyle kontrol edecektir.
16 – 18. hafta: Kanınızda belirli iki ya da üç maddeye
bakılan ‘ikili’ ya da ‘üçlü’ tarama testi istenebilir. Bu testler bebeğinizde spina bifida (omurganın kapanmayarak açık kalması) ya da Down sendromu gibi kromozom bozukluğu riski varsa ortaya çıkarır. Eğer testin sonucunda risk belirlenirse sizden daha ileri tetkikler istenecektir.
18 – 20. hafta: İkinci ultrason. Bu sefer daha detaylı bir
ultrason taramasıyla doktorunuz bebeğin hayati organlarının gelişimine bakacaktır. Bu dönemde genellikle bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz.
24 – 28. hafta: Doğum öncesi rutin kontrol. Tekrar idrar tahlili yapılacak ve tansiyonunuz ölçülecektir. 28. haftada anemi (kansızlık) tanısı için yine kan tahlili yapılacaktır. Doktorunuz ayrıca karnınızı kontrol ederek bebeğin ne şekilde yattığını anlayacaktır.
32 – 40. hafta: Doğum öncesi rutin kontrol. Tekrar idrar tahlili yapılacak ve tansiyonunuz ölçülecektir. Yine doktorunuz bebeğin pozisyonunu anlamak için karnınızı kontrol edecektir.
36. hafta: Eğer daha önceki ultrason kontrolünde plasenta previa (plasentanın rahmi kaplayarak rahim ağzını tıkaması) teşhisi konmuşsa, doğumdan önce plasentanın yerini tespit etmek için yeniden ultrason kontrolü yapılacaktır.
41. hafta: Bu zamana kadar bebeğiniz doğmamışsa, suni sancıyla doğum ya da sezaryene ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Artık hamileyim nelere dikkat etmeliyim neler yapmalıyım? başlıklı makalemizde gebelikte yapılmaması gereken hareketler, hamilelikte nelere dikkat etmeli ve hamilelikte yapılmaması gereken ev işleri hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.