Baba ve Bebeği

0
1494

BABA VE BEBEĞİ. Bazı babalar, bebek ve çocuk bakımının bütünüyle annenin görevi olduğunu düşünürler. Fakat bir erkek hem şefkatli bir baba hem de gerçek bir erkek olabilir.

Babanın çocuklarına yakınlığı ve dostluğunun, onların cesaret ve karakterleri üzerinde ömür boyunca sürecek bir etkisi olduğunu biliyoruz. Onun için bir erkeğin babalığa başlaması için en uygun zaman yine başlangıçtır. O zaman durum daha

kolaydır. Baba ve anne birlikte öğrenebilirler. Bazı ülkelerdi babalara da bebek bakımı dersleri verilmektedir. Eğer bir bab; ilk iki yıl her şeyi karısına bırakırsa, kadın bu işte uzman olu, ve çocuklar asıl yönetmen olarak onu kabul ederler. Erkek, da ha sonra bu işe karışmaya kalkarsa çekingenliğe kapılabilir.

Tabii babanın, anne kadar mama vermesi veya anne kadaı bebek bezi değiştirmesi gerektiğini söylemiyorum. Fakat zaman zaman bunları yapması baba için iyi olacaktır. Pazar günleri bebeğin mamasını o hazırlayabilir. Eğer bebek ilk haftalarda gece ikide biberon emiyorsa ve anne hâlâ çok yorgunsa babanın bu beslenme işini üstüne alması uygundur. Mümkünse baba, bebeğin devamlı doktora götürülmesinde eşiyle beraber gitmelidir. Baba bu fırsatlardan yararlanarak kendisini endişelendiren ve karısının önemini anlamadığından emin olduğu soruları doktora sorabilir. Bu doktoru da memnun eder. Tabii bebeğe bakma sözünü duyunca tüyleri ürperen babalar da vardır. Onları zorlamakla ¡yi bir sonuç alınamaz. Onların çoğu çocuklarından daha sonra zevk almaya başlarlar. Yani ‘Bebekler daha insana benzediği zaman.

Bir önceki yazımız olan Çocuklara Nasıl Davranılmalıdır başlıklı makalemizde çocuğuna nasıl davranmalıyım, ergenlik döneminde çocuklara nasıl davranılır ve hiperaktif çocuklara nasıl davranılır hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.