Basurun (hemoroid) ilaçsız bitkisel tedavi yöntemleri

0
5

Basurun  (hemoroid)  Bitkisel Tedavisi

Eğer ileri seviyede bir basurunuz yoksa evde kendi hazırladığınız bazı karışımlarla da basurunuzu tedavi edebilirsiniz. Bitkisel tedavi süreci 2 hafta ile 3 hafta aralığında değişmektedir. Bu tedaviler hem basuru rahatsız edici belirtilerini azaltmaya hem de iyileşmesine yarar.

Basur rahatsızlığı bacakta bulunan varis rahatsızlığına benzer. İlgili damarın toparlanması ve eski haline dönmesi ile iyileşir. Bu durumda varis eğilimini azaltan aloe verai gotu kola yararlı olacaktır. Haricen kuşburnu çayı ile zerdeçal köklerinin karışımından elde edilen çay da basura iyi gelecektir. Zerdeçal toz halinde de kullanılabilir, Nane, dereotu, biberiye, tarçın gibi baharatlar da basurlulara önerilebilir. Beslenme tarzında da değişiklik gerekir. Basur tedavisinde bol sulu gıdalar tüketmek esastır. Yemekleri ılık yemelidir velifli gıdalar tercih edilmelidir. Sebze çorbaları, meyve kompostoları, yulaf ezmesi, zeytinyağlı sindirimi kolay yemekler tercih edilebilir. Ayrıca bitkiler de yalnızca çay şeklinde ya da baharat olarak kullanılmazlar. Bazı bitkileri basur bölgesine konularak fayda sağlanabilir.Örneğin kuşburnunu çayı yerine,kaynatılıp lapa yapılır ve makat bölgesine konulur, üzeri kapatılır. Bu şekilde yaklaşık yarım saat oturulur. Daha sonra ılık suyla yıkanarak temizlenir. Bu yöntem basurun küçülmesinde oldukça etkilidir. Bir başka yöntem ise, her gün suyun içine papatya, biberiye , ısırgan otu konulup kaynatılarak, soğuduktan sonra  20 dakika bu karışımın içine oturulmasıdır. Her gece zeytin yağı ile ıslatılmış bir pamuğun fitil şeklinde kullanımı da basuru iyileştiren töntemler arasındadır.

Yapılmaması Gerekenler

Basur tedavisinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da vardır. Örneğin aşırı acılı baharatların tüketiminden kesinlikle kaçınılmalıdır. Çok katı beslenilmemelidir. Kırmızı et ve kuru gıdalardan uzak durulmalıdır. Hamur işi yemekler tercih edilmemelidir. Acılı gıdalar yenmemeli, turşu kullanılmamalıdır. Asitli içecekler içilmemeli ve alkol tüketilmemelidir. Bol su tüketilerek bağırsakların çalışmasına yardımcı olunmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Erkeklerde HPV Virüsünün Belirtileri ve Görüldüğü Bölgeler başlıklı makalemizde erkekte hpv virüsü görüntüleri ve erkekte siğil resmi hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.