Bebeklerde Plan ve Program

0
197

PLÂNLAMA KONUSUNDA GENEL YOL GÖSTERME. Bebeğin aç kalarak uzun süreler ağlamaması en başta düşünülmesi gereken husustur. Bebek 3 – 4 saatlik bir aradan sonra beslenmek için uyandırılmaya itiraz etmez.

Her bebeğin acıkma konusunda kendisine göre belirli alışkanlıklar edinme eğilimi vardır. Eğer annesi ona yol gösterirse bu eğilimler daha çabuk ortaya çıkar.

Bebekler irileşip büyüdükçe beslenme saatlerini ayıran aralıklar da daha uzun olacaktır. 2.5 veya 3 kiloluk bir bebeği aşağı – yukarı 3 saatte bir doyurmak gerekir. Halbuki 4 veya 4.5 kilolukların çoğu beslenmelerin arasında 4 er saatlik bir aralık olmasından memnundurlar. Sonra geceleri beslenmeye ihtiyaçları olmadığını da anlarlar. Çoğu, 1 veya 2 aylıkken bundan vazgeçerler. Dört iîâ sekiz aylar arasında bebeklerin çoğu beslenme aralarında beşer saatlik aralığı tercih ederler. Bu devrede onlara gece beslenmesi zamanında da uyarlar.

Bütün bu eğilimlerde, daha düzenli beslemeye ve daha az sayıda beslenmeye gidişte bebek, büyük çapta annesinin ayarlamasının etkisinde kalacaktır. Eğer kadın, bebek hâlâ uyurken beslenmeden dört saat geçtiği için onu uyandırırsa, bebeğin dörder saat aralıkla beslenme âdetini benimsemesine yardım etmiş demektir. Eğer bebek son beslenmeden bîr, iki saat sonra kımıldanıp inlerse kadın bir kaç dakika beklemelidir. Çocuğa tekrar uyuma fırsatı vermelidir. Ama çocuk devamlı olarak ağlamaya başlarsa anne onu bir emzik, su dolu bir biberonla yatıştırmaya çalışmalıdır. Böylece bebeğin midesinin daha uzun aralara alışmasına yardım edecektir. Fakat son beslenmeden bir kaç saat geçip çocuk kımıldanır ve kadın da onu hemen alarak beslemeye kalkarsa o zaman çocuğu daha kısa aralıklı ve az miktarda, daha çok defa beslemeye alıştırmaktadır.

Bebeklerin intizamlı bir programa alışma devreleri birbirlerinin kinden çok farklıdır. ecenin ikisindeki beslenmeden de doğumlarından bir ay sonra vazgeçebilirler.

Diğer taraftan bir bebek huzursuzsa, başlangıçta uykulu uykulu besleniyorsa, uyanınca sinirleniyorsa  ya da göğüsten gelen sütün miktarı henüz tam belli olmamışsa gerek anne gerek bebek için programlı beslemeye daha ağır ağır gitmek yerinde olacaktır. Fakat böyle durumlarda bile anne her gün bebeğe hemen mi süt vermesi veya beklemesi mi gerektiği konusunda endişelerinin hafiflediğini hissedecektir. Böylece bebek yavaş yavaş programa alışacaktır. Eğer anne usui usul bir program hazırlamaya çalışıyorsa o zaman dört saatlik aralıklı olanı uygulamaya gayret göstermelidir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Anne ve Babalar başlıklı makalemizde bebek nasıl bakılır, yeni anne ve baba nasıl olmalır ve yeni anne ve babalar hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.