Bebeklerin gece beslenmesi

0
678
Bebeklerin gece beslenmesi

GECE 2 DE DOYURMA. Gece iki doyurması için en kolay usûl bebeği uyandırmamaktır. Eğer isterse o sizi uyandırır. Beslenmeye ihtiyacı olan bir bebek şaşılacak şekilde tam saat 2’ye doğru uyanır. Bebek 2 ilâ 6 haftalıkken bazı geceler 3’e veya 3.30’a kadar uyur. Kendisine o zaman süt verir ve bunu gece 2 doyurması sayarsınız. O tekrar sabah 6, 7 de uyanacak ve aç olacaktır. Ertesi gece ise saat 4.30 veya 5’de uyanabilir. Kendisini o zaman da doyurur ve bunu sabah 6 beslenmesi olarak kabul edersiniz. Bebeğin ondan sonra saat 10’a kadar rahat edeceğini umarsınız. Bir bebek gece 2 doyurmasından vazgeçeceği zaman bunu çabucak, yani iki üç gece içinde yapar O zaman bütün mamayı 6 yerine beş şişeye ayırırsınız.

GECE 2 DOYURMASINDAN VAZGEÇMEK. Eğer bebek bir aylık olmuş, 4.5 kilo geliyor ve hâlâ gece 2 de süt içmek için uyanıyorsa annesi onu bundan vazgeçirmeye çalışmalıdır. O uyanır uyanmaz yanına koşacak yerde 15 ilâ 30 dakika gürültü etmesine izin verin. Ondan sonra uyuyup uyanmayacağına bakın. Eğer sakinleşmezse kendisine bir miktar ılık su verin. Yarım saat sonra bebek ağlamakta ısrar ediyorsa herkesin rahatı için ona meme veya biberonu vermek daha uygundur. Fakat bunu bir iki hafta içinde tekrar deneyin. Beslenme bakımından gündüzleri iyi gıda alan 4.5 kiloluk bir bebeğin gece 2 de tekrar doyurulmasına ihtiyaç yoktur.

SAAT 22 VEYA GECE DOYURMASI. Bunu kendi zamanınıza göre ayarllyabiIirsiniz. Bir kaç haftalık bebeklerin çoğu bu beslenme için gece hatta gece yarısına kadar beklemeye razıdırlar. Eğer erken uyumak istiyorsanız bebeği gece 10’da ya da biraz daha erken uyandırın. Bebeğe daha geç süt vermek sizce uygunsa öyle yapın. Bebek uyumamaya razı olduğu sürece istediğiniz gibi hareket edebilirsiniz.

Eğer bebek hâlâ gece 2 doyurması için uyanıyorsa o zaman 22 veya 23’deki doyurma sırasında onun uyumasına izin vermemenizi tavsiye ederim. O bunlardan birinden vazgeçmeye hazır hale gelince siz gece 2 doyurmasından vazgeçmesini isteyeceksiniz ve böylece uykunuz da bölünmüş olacaktır.

Eğer bebeğiniz gece 2 doyurmasından vazgeçmiş, fakat gündüzkü beslenme saatleri konusunda düzensizse kendisi doyurulmaya razı olması şartıyla onu 22 veya 23 de uyandırmaya devam ediniz. Bu gündüz doyurma programının sonudur. Böylece gece yarısıyla sabah 4 arasında tekrar doyurma mecburiyetinden kurtulabilirsiniz. Böylece bebek ertesi sabah 5 veya 6 civarında uyanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bebeği Odasına Alıştırmak için neler yapmalıyız? başlıklı makalemizde bebe odasına koyma, bebeği annesine alıştırma ve bebeği odasına alıştırmak için neler yapılmalıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.