Çürük diş nasıl tedavi edilir?

0
690
© 1997-2003 3d Stockbyteª All rights reserved.Tüm hakları saklıdır. This image may only be used by a licensed user, it may not be reproduced without licensing the appropriate Stockbyteª high resolution CD or image. License available at http://www.stockbyte.com. If you have any questions regarding the terms of the license, contact Stockbyteª before use.

© 1997-2003 3d Stockbyteª All rights reserved.Tüm hakları saklıdır.  This image may only be used by a licensed user, it may not be reproduced without licensing the appropriate Stockbyteª high resolution CD or image. License available at http://www.stockbyte.com. If you have any questions regarding the terms of the license, contact  Stockbyteª before use.

Gözle görülmeyen çürük çukuru diş hekimi tarafından diş röntgeni ile görülmektedir.
Oyulmuş, koyu renkli ve ağrıyan dişler çürük belirtileridir. Sıcak, soğuk, ekşi, tatlı gibi yiyecek ve içecekler diş çürüğünün neden olduğu ağrının şiddetini daha da arttırmaktadır. Diş çürümeleri bazen gizli de olabilir. Bu nedenle çürük diş bir an önce tedavi edilmelidir

Diş çürümeleri kendiliğinden iyileşemez. Uzman bir diş hekimi tarafından diğer dişlerde zarar görmeden tedavi edilmelidir. Diş çürüklerinde diş hekimi çürük dişi doldurur. Eğer diş özüne kadar ilerlememiş bir çürük ise önce çürük temizlenir sonrada temizlenen dişe dolgu uygulaması yapılır.
Diş çürüğü frez adı verilen bir alet ile temizlenir. Frez, yüksek dönülü hassas motorlara takılır ve diş çürüğü temizlenir. Bu işlem biraz ağrılıdır ve lokal anestezi altında yapılır. Temizlenen ve düzeltme yapılan çürük dişe artık dolu işlemi uygulanabilir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.