Damar sertliğinin belirtileri ve doğal tedavisi

0
32

Damar Sertliğine neler iyi gelir ? Belirtileri nelerdir ? Bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri 
Damarlarımız dolaşan kanın farklı yoğunluklarda olması durumunda kan basıncının değişmesini engellemek için esnek, elastik bir yapıdadırlar. Damar sertliği oluşması durumunda kan basıncında da sürekli bir değişme gözlemlenir. Haricen sertleşen damarlardan kan rahatça geçemez olur. Zamanla sertleşen damar duvarları git gide kalınlaşır ve nihayetinde tıkanmaya kadar gidebilir. Bu durum, bir çok ciddi problem yaratabilir. Beyin kanamaları, kalp krizleri, beyinde damar tıkanıklıkları ve kangren gibi talihsizlikler yaratabilir. Bu sebeple damar sertleşmesi derhal tedavi edilmesi ve önemsenmesi gereken sorunlardan biridir. Damar sertleşmesinin en önemli nedeni beslenme alışkanlıklarıdır. Kötü kolesterol artışına sebebiyet verecek gıdalar tüketmek, sigara kullanmak, sebze ve meyvelerden uzak kalmak damar sertleşmelerinin başlıca nedenleridir.

Beslenme Alışkanlıklarınızı Değiştirin!
Damar sertleşmesinden kurtulmak için, öncelikle yemeklerde zeytin yağı kullanılmaya başlanmalıdır. Zeytin yağının kötü kolesterolü düşücü etkisi vardır ve diğer yağlara oranla zararsızdır. Ancak bu kepçe kepçe zeytin yağı tüketin anlamına elbette ki gelmiyor.

Haricen metabolizmanızı hızlandırıcı besinlere yönelinmelidir. Hızlı metabolizma demek yağların daha çabuk yakılması demektir. Bunun içinde lifli besinlerden istifade edilmelidir.

Meyve ve sebze tüketimi de bu konuda oldukça önemlidir. Biliriz ki meyve ve sebzeler bir çok hastalığın ilacıdır. Elbette ki et de tüketin ancak etin yağsız olmasına mümkün olduğunca gayret edilmelidir. Ayrıca gün içinde azar azar ve sık sık yemek yemeli, bu şekilde metabolizma hızlı tutulmalıdır.

Şeker ve tuz damar sertliği yaşayanların baş düşmanıdır. Bu iki tetikleyiciden olabildiğince uzak durulmalı, illa ki baharat gerekiyor ise limon vb gibi doğal aroma oluşturuculardan yardım alınmalıdır ki limon kötü kolesterolün düşürülmesinde de oldukça etkilidir.

Damar sertliği probleminin tedavisinde sporun çok önemli bir yeri vardır. Muhakkak her gün en az yarım saat yürünmeli hatta mümkünse egzersiz yapılmalıdır. Ayrıca stresten de uzak durulmalıdır. Stresin metabolizmayı yavaşlatan bir etkisinin olması yanı sıra, kandaki pıhtılaşma oranını da arttırarak risk yaratır.

 

Bir önceki yazımız olan Basurun (hemoroid) ilaçsız bitkisel tedavi yöntemleri başlıklı makalemizde Basurun Bitkisel Tedavisi varmı ve Basurun ilaçsız bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.