Depresyon nedir ? kimlerde görülür ?

0
28

Depresyon nedir?
Depresyon duygu durumunuzu etkileyen ciddi bir hastalıktır. Depresyondaki insanların çoğu kendini mutsuz ve boşlukta kalmış gibi hisseder. Bu durum olasılıkla mesajları bir sinir hücresinden diğerine gönderen beyindeki kimyasal değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

Depresyon kimlerde görülür?
Depresyon yaygın bir durumdur. Herhangi bir yaş, cinsiyet ya da ırk ayrımı olmaksızın herkeste depresyon görülebilir. Bazı kişiler stresli bir yaşam olayı sonrasında ya da tıbbi bir hastalığa bağlı olarak depresyon yaşarlar. Bazen de her şeyin yolunda gidiyor gibi göründüğü zamanlarda depresyon ortaya çıkabilir. Birçok kişi onları depresyona daha yatkın kılan genleri anne babasından alır.
Depresyonda olduğumu nasıl anlarım?
Eğer depresyonda iseniz kendinizi suçlu ve değersiz hissedersiniz. Bir neden yokken çok fazla ağlayabilir ve uyku sorunları yaşayabilirsiniz. Kendinizi sürekli olarak aşırı derecede yavaşlamış ve yorgun hissedebildiğiniz gibi aynı zamanda da huzursuz olabilirsiniz. Yaptığınız işe yoğunlaşmakta zorlanırsınız. Bu sorunlardan herhangi birinin sizde olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz. Bu duyguları iki hafta veya daha fazla süredir hissediyorsanız sizde depresyon olabilir.
Depresyon yaşayan bazı kişiler kendilerine veya başkalarına zarar verme düşüncelerine sahip olabilirler hatta kendilerini öldürmeyi düşünebilirler.
Eğer bu tip düşünceleriniz varsa doğrudan doğruya doktorunuzu, arkadaşınızı veya aile üyelerinden birini arayınız. Ayrıca sürekli kullanıma açık olan Ulusal İntiharı Önleme Hattı ile de telefon görüşmesi yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Feokromositoma Nedir? başlıklı makalemizde Feokromositoma bulguları nelerdir, Feokromositoma nedir ve Feokromositoma tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.