Diyabet Nedir?

0
289

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet (diyabetes mellitus), vücutta üretilen insülin hormonunun üretiminde veya hormonun etkisinde bir bozukluk sonrası ortaya çıkan, oldukça sık görülen ve yüksek risk taşıyan bir hastalıktır.

Diyabetin tıbbi olarak 2 türü mevcuttur. Tip 1 ve tip 2 olarak isimlendirilen diyabet, kalp sisteminden solunum ve boşaltım sistemine kadar birçok sistemi etkileyen ciddi bir sağlık problemidir.

Semptomlar:

  • Çok fazla idrar yapma
  • Çok sık idrara çıkma
  • İştahsızlık
  • halsizlik, çabuk yorulma
  • Ağız kuruluğu
  • Bulanık görme
  • Sık sık görülen ve bir türlü geçmeyen enfeksiyon hastalıkları
  • tekrarlayan mantar enfeksiyonları

Diyabet tanısı:
Diyabet tanısı için basit bir kan tahlili yeterlidir. Aç bir hastadan alınan kan örneğinde glukoz seviyesi 126 dan büyük ise diyabet tanısı konulmaktadır.

Diyabetik hastalarda en sık ölüm sebepleri:
İskemik kalp hastalıkları (%40)
Diğer kalp hastalıkları (%15)
Diyabet (%13)
Kanser (%13)
Enfeksiyonlar (%4)
Diğer (%15)

Diyabet ilerleyen dönemlerde retinopati denilen göz bulguları verebilmektedir. Bazen göz doktorları hiçbir şikayeti olmayan ve sadece göz muayenesi için gelmiş olan hastada retinopati bulguları gözleyebilmekte ve hastaya diyabet olabileceğini bu nedenle en kısa sürede bir dahiliye kliniğinde muayene olmasını önerebilmektedir.

Bununla birlikte ileri düzeyde diyabet hastalarında nefropati denilen böbrek bulguları da gelişebilmektedir. Bu hastaların bir an önce tedaviye başlaması gerekmektedir. Aksi durumda böbrek yetmezliği gelişebilmekte ve ölüme varan sonuçlar doğurabilmektedir.

Görüldüğü üzere diyabet oldukça ciddi ve ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Çok basit bir tanı ve tedavi yöntemi olan bu hastalığın ihmal edilmesi ise geriye dönüşsüz sonuçlar doğurmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kadife çiçeğinin faydaları nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.