Diyabet (Şeker Hastalığı) Tedavisi

0
297

Diyabet tedavisi, diyabetin türüne ve sebebine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Diyabet tanım olarak, vücutta pankreas tarafından üretilen insülin hormonunun eksik/yanlış üretilmesi, hiç üretilmemesi veya hormonun vücutta etkisiz olması nedeni ile ortaya çıkan bir hastalıktır.

Diyabetin tedavisindeki amaçlar:
-Aniden ortaya çıkabilecek komplikasyonları (istenmeyen etkileri) önlemek
-Kronik nöropatik (beyinsel) ve mikrovasküler komplikasyonları önlemek
-Kardiyovasküler etkileri önlemek
-Yaşam kalitesini arttırmaktır.

Diyabetik hastalarda tedavi basamakları:
-Hasta eğitimi
-Diyet
-Egzersiz
-Kan Şekeri Takibi
-İlaç Tedavisi

Pankreas fonksiyonları korunmuş olan hastalar, insülin salınımını arttıran çeşitli ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir. Bunun dışında karaciğer hücrelerinin, üretilmiş olan insüline duyarlılığını arttırarak da etki gösteren ilaçlar da bulunmaktadır.

Ancak pankreas’ı iflas etmiş, artık insülin üretimini durdurmuş veya yetersiz derecede insülin üreten hastalar dışarıdan insülin almak zorundadır. İnsülin oral olarak alınabilen bir hormon değildir. Çünkü ağız yoluyla alındığında mide asidinde tamamen parçalanır ve emilmez. Bu nedenle hiçbir fonksiyon göstermez.

Bu sebeple insülin hormonu enjeksiyon şeklinde uygulanır. İnsülin iğneleri ile hasta kendi kendisine de rahatlıkla tedavisini uygulayabilir.

Diyabet tedavisinde en etkili yöntem kilo verme ve egzersizdir. Literatürlerde 10 kg zayıflamanın dahi bilinen tüm ilaçlardan daha etkili olduğu yer almaktadır. Düzenli egzersiz ve hareketliliğin artması da vücudun insülini kullanımını arttırmaktadır.

Diyet olarak ise bol proteinli ve karbonhidratlı gıdalardan kaçınılmalı, daha çok posalı yiyeceklere yönelinmelidir.

Diyabet hedef organ hasarı çok fazla olan ve oldukça yüksek risk taşıyan bir hastalık çeşididir. Göz, böbrek, kalp ve diğer birçok sistemde geriye dönüşsüz hasarlara neden olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kadife çiçeğinin faydaları nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.