Emziren Kadının Göğüs Uçlarının Bakımı

0
814

GÖĞÜS UÇLARININ BAKIMI. Bazı doktorlar sertleştirmek için gebeliğin son ayında göğüs uçlarına devamlı masaj yapılmasını tavsiye ederler. Bebek doğduktan ve meme emmeye başladıktan sonra bazı doktorlar göğüs uçlarını korumak için bir tavsiyede bulunmazlar. Çünkü dünyanın fazla gelişmemiş taraflarında sağlıklı göğüs uçlarını silmek veya yağlamak diye bir şey yoktur. Diğer doktorlar ise meme verdikten sonra göğüs uçlarını ve yağlamayı veya meme vermeden önce ve sonra tuzlu bir solüsyonla silmeyi tavsiye ederler. (200 gram kaynamış suya yarım tatlı kaşığı tuz). Bu tuzlu su kalan sütü temizlemeye yanar fakat bundan başkaca faydası yoktur. Çünkü iıızlu suyun mikroplara bir etkisi yoktur. Annenin göğüslerini ellemeden (bunlara masajı yapmak veya incelemek için) ellerini sabunla yıkaması akla uygundur. Mikrop göğüse uç kanalıyla girer ve bebekler de ağzın hafif bir iltihabına sebep olan mantarı bu yoldan alırlar. Fakat el yıkamak normal bir meme vermeden önce şart değildir.

Bazı tecrübeli anneler, sütyeni kapatmadan evvel göğüs uçlarının havada 10, 15 dakika kurumasını faydalı bulurlar. Diğerleri ise sütyende su geçirmez astar yoksa göğüs uçlarının dalıa kuru ve sağlıklı kaldığını fark etmişlerdir.

Bir önceki yazımız olan Gebelik Sonrası Göğüslerin Büyüklüğü Önemli Değildir başlıklı makalemizde doğum sonrası kadınların göğsü büyümesi ve doğum sonrası kandınlar hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.