Emzirirken Tek Göğüs mü İki Göğüs mü Kullanılmalıdır?

0
612

TEK GÖĞÜS MÜ YOKSA İKİ GÖĞÜS MÜ? Dünyanın doğal, yani pek de uygar olmayan yerlerinde bebeklerin sadece anne sütüyle beslendikleri yerlerde anneler çalışırlarken bebeklerini askıya koyarak yanlarında bulundururlar ve orada program gibi şeyler bilinmediği için bebekler sık sık uyanır ve meme emerler. Onlar kısa süre tek memeyi emerler ve tekrar uyuyakalırlar. Günümüzde her şey saatle hallolduğu için ve bebekler her beslenmeden sonra sakin bir odada yattıkları için beslenmeler daha az sayıda fakat daha uzun süreli olmaktadır. Eğer anne bol miktarda süt verebiliyorsa bebek her beslenmede tek memeyle tatmin olabilir. Her 8 saatte bir olsa da her göğüs tam anlamıyla boşalarak tahrik edilecektir. Fakat bir çok hallerde tek meme bebeğe yetmez. Bebek her iki göğüsten de süt emer. Bebeğe bir beslenmede önce sol göğüsten ve sonraki beslenmede önce sağ göğüsten süt verilir. Bir göğsün tama-miyle boşalmasını sağlamak için bebeği, eğer razıysa o göğüste 10 ilâ 15 dakika kadar tutmak yerindedir. Ondan sonra bebeği diğer göğüse geçirerek onun istediği gibi kısa veya uzun bir süre meme vermelidir.

İyi süt emen bir bebek, 5 – 6 dakikada sütün önemli kısmını alacaktır. 10 ile 15 dakikada da göğsü boşaltacaktır. (Göğüsler devamlı süt verecekleri için bebek süt kalmasa da yine sütü az az tadacaktır.) Onun için bir annenin meme vermeyi 20 ile 40 dakikadan fazla uzatması gereksizdir. Bu devrede bebeğin meme emmeye ne kadar hevesli olduğuna ve annenin verebileceği zamana göre ayarlanır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Plan ve Program başlıklı makalemizde annelerin programları, bebeklerde beslenme planı ve bebeklerde plan ve program hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.