Emzirmede Erken Program

0
655

ERKEN PROGRAM. Bir bebek doğumundan bazan tam 18 saat sonra emzirilmeye başlanabilir. Bu aralık çeşitli hastanelere göre değişir. Fakat bunun büyük bir önemi de yoktur. Çünkü 2 veya 3 gün göğüsten hakiki süt gelmez. Sadece Colos-trum adı verilen sıvıdan az bir miktar gelir. Bu süt olmamasına uygun bir şekilde bebekler de sessiz, uykulu ve aç değillerdir ilk 2, 3 gün. Onun için beklemeye itirazları yoktur. Bu devrede bebeğin süt emme müddeti sınırlanır. (Belki her emzirme 5 dakika olur). Böylece annenin göğüs uçları sertleşene kadar fazla kullanılmamış olur. O günlerde annenin dinlenebilmesi için gece 2 emzirmesi atlanır.

Bebeğin bundan sonra programlı bir emzirmeye tabi olması veya kendi uyanma ve açlık devrelerine göre doyurulması bebeğin bir hastanedeki bebek kısmında olması ve annesine belirli saatlerdg eetirilmesi veya anneyle bebeğin aynı odada kalması ve kadının bebeğe bakarak onun her istediği zaman meme vermesine bağlıdır. Bebekle annenin aynı odada kalması ve düzenli bir program meme verme için daha uygundur. Bebek hazır ve aç olduğu zaman memeyi emer. Eğer göğüslerdeki süt miktarı bebeğin doymasına yetmiyorsa bebek daha sık uyanır ve göğüsleri daha sık boşaltır. Bu da göğüslerin daha fazla süt meydana getirmesi için en baş usullerden biridir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Plan ve Program başlıklı makalemizde annelerin programları, bebeklerde beslenme planı ve bebeklerde plan ve program hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.