Erkeklerde HPV Virüsünün Belirtileri ve Görüldüğü Bölgeler

0
11
Genital siğil tipleri ve tedavisi

Erkeklerde Hpv Enfeksiyonu Ve Belirtileri

HPV virüsü erkeklerde penis kanserine neden olmaktadır. Son yıllarda daha sık rastlanan HPV enfeksiyonu kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de genital bölgede siğiller şeklinde kendisini göstermektedir. Ayrıca erkeklerin taşıyıcı olması nedeni ile tanı konulur konulmaz zaman geçirmeden tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Erkeklerde HPV Virüsünün Belirtileri ve Görüldüğü Bölgeler;

  • Penis ve çevresinde
  • Genital bölgede
  • Kasıklarda
  • Makat ve çevresinde
  • Karın bölgesinde

HPV enfeksiyonu belirtilen bu bölgelerde siğil olarak görülmekte ve hatta karın bölgesine doğru yayılmalar da göstermektedir.

HPV Virüsünden nasıl korunmalıdır?

Prezervatifin cinsel yollarla bulaşması muhtemel hastalıklardan koruduğu bilinse de maalesef HPV virüsü için tam koruma garantisi bulunmamaktadır.

HPV virüsü bilindiği gibi sadece cinsel sıvılar aracılığı ile bulaşmamaktadır. Deri teması ile de bulaşma riski bulunmaktadır. Ciltte kabarcıklar şeklinde görülen siğiller ile pütürlü deri yüzeyleri fark edildiğinde zaman kaybetmeden doktor kontrolünden geçmeli ve tanı konulduktan sonra ise basit bir siğil yakma operasyonu ile müdahale edilmesi gerekmektedir.

  • Çok eşlilik
  • Erken yaşta cinsel ilişkiye başlamak
  • Bilinçsiz ve güvensiz cinsel ilişki
  • Korumasız ilişki gibi sebepler HPV virüsünün bulaşmasını kolaylaştıran nedenlerin başında gelmektedir.

Kadınlarda görülen rahim ağzı kanseri gibi erkeklerde de penis kanserine sebep olan HPV virüsü rektum bölgesinde de (makat ve çevresinde) kansere sebep olmaktadır.

HPV virüsü her zaman siğil gibi kabarcıklarla belirti göstermeyebilir. Bu nedenle endişeli durumlarda doktor kontrolü ve biopsi yapılması kaçınılmazdır. Böyle bir durumda ilk yapılması gereken konu söz konusu virüsün tipinin belirlenmesidir. Virüsün tipinin belirlenmesi sonucunda uygun görülen HPV tedavisi yapılmalıdır.

Erkekte Kondilom Tedavisi Yöntemleri

Kondilom tedavisinde en etkili olan yöntem yakma işlemidir ve bu yöntem en sık tercih edilen yöntemdir. Çünkü yakma işlemi sonucunda siğilin tekrar çıkması olasılığı yok denecek kadar azdır. Ayrıca siğillerin dondurulması, cerrahi olarak alınması ya da küçük boyutlardaki siğillerin özel kremler sürerek tedavi edilmesi gibi yöntemleri de bulunmaktadır.

Son yıllarda HPV aşısının risk altında bulunan kişilerde yapılmasının sayısı artmıştır. Hatta erkeklerin de bu aşıyı yaptırması önerilmektedir.

Erkekte Hpv Virüsü görüntüleri ve Resimleri

 

 

Bir önceki yazımız olan Hpv , Siğil tedavisi sonrası cinsel ilişki başlıklı makalemizde Hpv Tedavisi Sonrasında Cinsel İlişki ve Siğil tedavisi sonrası cinsel ilişki hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.