Hpv , Siğil tedavisi sonrası cinsel ilişki

0
10

Hpv Tedavisi Sonrasında Cinsel İlişki

Cinsel yaşam hayatın bir parçası olup, kadın olsun erkek olsun sağlıklı ve bilinçli bir cinsel yaşam sürdürmelidir. Bunun için de sık sağlık kontrolleri yaptırmalı, olası HPV virüsüne yakalanılması durumunda zaman geçirmeden tedavi olunması gerekmektedir.

Öncelikle;

  • HPV virüsü riski olan durumlardan uzak durulmalı,
  • Kaliteli ve sağlıklı cinsel yaşam tercih etmeli,
  • Çok eşliliğin riskli olduğunu bilmeli
  • Prezervatif gibi korumalı cinselliğin garantili olmadığının bilincinde olunmalıdır.

Bu virüs kendisini hemen göstermeyen bir süre vücudun direnci ile savaşan ve 8-9 ay gibi bir süreçten sonra belirli bölgelerde irili ufaklı kabarcıklar ile siğil görünümlü oluşumlarla fark edilen bir virüs çeşididir. Virüsün farklı çeşitleri bulunmaktadır ve siğillerin özelliklerine göre tedavi yöntemine karar verilerek derhal müdahale edilmelidir.

Yakma yöntemi, lazer ile müdahale yöntemi, dondurma yöntemi ile operasyon ile alınma yöntemi gibi seçeneklerden en uygun olanı gerçekleştirilerek, tedavide zaman kaybı yaşanmadan yapılmalıdır.

Tedavi Sürecinde Ve Tedavi Sonrasında Cinsel İlişki

Kadın olsun, erkek olsun tedavi sürecinde mümkün olduğunca ilişki önerilmemektedir. Tedavinin olumlu sonuç vermesi bu dönemde önemlidir.

HPV tedavisi gören bir kişi tedaviden sonra cinsel ilişkisini sürdürmesinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Ancak her durumda risklerden uzak durulmalı ve temizlik başta olmak üzere korumalı temas tercih edilmelidir. Korumalı cinsellik denildiğinde ilk akla gelen prezervatif kullanmak gibi görünse de bu yöntemin bile garantisinin bulunmadığını bilmek gerekmektedir.

HPV virüsü tedavisi geçiren kişi bir daha bu virüse yakalanmayacak demek değildir. Yani tekrarlama ve yeniden yakalanma riski bulunmaktadır. Bu nedenle tedavi görülmüş olunsa da her türlü riske karşı duyarlı olunmalı, cinsellik ve cinsel yaşam bilinçli, duyarlı, bu konuda bilgilenerek yürütülmelidir.

HPV Aşısı Nedir?

HPV (Human Papilloma Virüsü) aşısının farklı çeşitleri bulunmaktadır. İlk olarak 90’lı yıllarda başlayan aşı 2007 yılında ülkemiz de dahil olarak pek çok ülkede satışa sunulmuş ve uygulanmaya başlanılmıştır. 15 yaşından itibaren kız ya da erkek bütün cinsel yaşamı başlayan kişilerde önerilmektedir. Ancak erkek çocuklarda uygulanması konusu bazı tartışmalara neden olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tehlikeli Hpv Virüsü Nedir , Nasıl Bulaşır? Tedavisi var mı? başlıklı makalemizde Hpv virüsü görüntüleri, HPV Virüsü Nasıl Bulaşır ve HPV Virüsünün Başlıca Belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.