Kadınlarda Hamilelik ( GEBELİK ) Belirtileri ne zaman başlar ?

0
3

Hamileliğin kesin olan ilk belirtisi adet gecikmesidir… Adet gecikmesinden öncesindeki belirtiler çok fark edilebilir şekilde olmadığından, anlaşılmayabilirler. Ancak yine de gebeliğin daha 3. haftasından başlamak üzere vücudunuz alarma geçer. Elbette ki en bilindik belirti baş dönmnesi ve halsizliktir… Bunun yanında mide bulantısı da 3. aya kadar kendini hissettirecek derecede sürebilir.

Anne olduğunuzun en büyük belirtilerinden biri ise tabii ki duygu değişimleridir. Fazla duygusal, ağlamaklı olabilir, birden neşelenip birden durulabilir, agresifiyet gösterebilirsiniz. Bir şeyi çok seviyorken birden uzaklaşmak isteyebilir, bazen de daha önce hiç duygusal temasa geçmediklerinizle sıkı fıkı olabilirsiniz. Gebelik duygularınızın baştan sona hareket ettiği bir dönemdir.

Gebeliğin bir başka belirtisi de iştahın artmasıdır. Bir çok gebe daha önce hiç yemediği hatta nefret ettiği yiyecekleri yemek isteyebilir. Bu durum sizi şaşırtmasın. Örneğin önceden şeftalinin adını bile duymaya katlanamayan bir kadın gebeyken kilolarca şeftali tüketebilir ya da bu durumun tam aksi de elbette mümkün. Çok sevdiğiniz yiyeceklerden birden uzaklaşabilirsiniz. Daha önce yemelere doyamadığınız besinlerin kokusuna bile tahammül edemediğiniz olur. Bu arada koku demişken, hamilelikte tat alma duyunuz kadar koku alma duyunuz da elbette atağa kalkacak. Yani bu demek oluyor ki hassas burnunuzla artık hiç bir kokudan kaçamadığınız gibi, neredeyse bir koku eksperi olabilecek kadar koku konusunda ayırt edici olabilirsiniz.

Gebeliğin daha üçüncü haftasından başlamak üzere, karın şişlikleri görülür ve bu durum mesanenize baskı yapacağından çok fazla idrara çıkılır. Bebeğiniz olana kadar, bebeğiniz için geçecek olan uykusuz gecelere, sık sık idrara çıkma durumu sizi hazırlamaya başlar da diyebilir. Bebeğinizle gelen uykusuz geceler de, gebelik döneminde tuvalete gitmek için uyanışlarınızla başlar. Ve ayrıca aynı baskı bağırsak hareketlerinize de etki edeceğinden, kabızlık görülecektir. Endişe etmeyin… Her gebenin başına gelen stresli bir durum olsa da, vücudunuz bir süre sonra baskılara alışacaktır.

Kanamalardan Korkmayın…

Her hamilelikte görülmese de, sık sık karşılaşılan bir başka durum ise vajinal kanamalardır. Hemen sakın panik olmayın ancak yine de doktorunuza başvurun. Vajinal kanamalr özellikle bebeğin rahme yerleştiği dönemlerde görülebilmekte. Kendine yer eden bebeğinizin sinyalleri olarak düşünmelisiniz. Aksi durumda çok stresli ve korku dolu bir gebelik yaşarsınız ki bu da bebeğinizin uh hali için pek de hoş bir ortam yaratmayacaktır. Kanamaları gözünüzde çok abartmadan doktor gözetiminde sakince gebeliğinizi sürdürmenizde fayda var.  Kanama görülmese bile yaşayacağınız en büyük sıkıntılardan biri de rahmin gelişmesi şekil değişmesine bağlı olarak adet olunacakmış gibi bir sancıdır. Bu sancıyı da kesinlikle bebeğinize bişe olduğu yönünde yormamalısınız. Her gebenin yaşadığı standart bir durumdur. Sancılarınız aşırı ve sürekli bir halde değilse endişeye gerek yoktur. Ancak elbette ki tedirgin olmaktansa bebeğinizin halini hatrını doktor amcalar yada doktor teyzeler aracılığı ile sormakta fayda var…

 

 

Bir önceki yazımız olan Rahat ve kolay bir doğum için neler yapılmalı püf noktaları başlıklı makalemizde dogum sancisini hafifletmek icin neler yapmalı ve kolay doğum yapmanın yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.