Kısırlık Nedir? Kısırlığın Tedavisi Var Mıdır?

0
352

1 Yıllık düzenli cinsel ilişkiye rağmen hamile kalamama durumu kısırlık olarak tanımlanıyor. Bu süreç içerisinde hamile kalınmaması durumunda kişinin eşi ile beraber doktora başvurması gerekir. Çünkü kısırlık sadece bir cinsiyete özgü değildir.

Kısırlık tek çeşit midir? Yoksa çeşitli alt tipleri var mıdır?

Kısırlık tek bir nedenden kaynaklanmaz. Birçok nedeni vardır, kadın veya erkeğin herhangi birinden kaynaklı olabilir. Kadının yumurtalıklarında bir problem olması, yumurtaların kendisinde problem olması, döl yatağında sorunlar olması gibi durumlar ilk planda akla gelen kısırlık türleridir.

Erkekte sperm sayısının az olması, semen içerisindeki canlı sperm sayısının az olması, tüm spermlerin ölü olması, sperm hareketlerinde bozukluk, hiç sperm bulunmaması gibi birçok kısırlık nedeni tanımlanmıştır. Bunların bazıları ileri düzey tedavi yöntemleri kullanılarak kısmen de olsa tedavi edilebilmektedir.

Stres kısırlığa neden oluyor!

Bazı hastalarda erkek ve kadında hiçbir sorun bulunmamasına, her ikisi de biyolojik olarak normal olmasına rağmen stres gibi faktörler nedeniyle hamile kalma olayı gerçekleşemiyor. Bu nedenle stres gibi durumlardan mümkün olabildiğince uzak durulmalı, yeri geldiğinde profesyonel destek alınmalıdır.

Tüp bebek nedir?

Tüp bebek annenin yumurtasında bir sorun bulunmadığı, ancak erkeğin sperm sayısında düşüş, canlı sperm azlığı gibi belirli durumların olması durumunda, yumurtanın laboratuar ortamında döllenerek anneye implante edilmesi şeklinde gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Annenin yumurtası alınır, babanın verdiği sperm örneklerinden hareket bozukluğu olmayan, canlı bir sperm ile döllenmesi sağlanır. Sonrasında bu döllenmiş yumurta tekrar anneye nakledilerek hamile kalması sağlanır.

Kısırlığın tedavisi var mıdır?

Kısırlık, türüne göre tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Çeşitli ilaçlar ile yerine göre cerrahi müdahale ile kısırlığın tedavisi sağlanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kadife çiçeğinin faydaları nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.