Meme Verme Doğal Bişeydir

0
668

MEME VERME TABİİ BİR ŞEYDİR. Gene! olarak çocukları doğal besinlerle beslemek hem daha faydalı hem de emin bir yoldur. Ancak daha iyi bir yo! bulduğunuza inandığınız zaman bunun aksini düşünebiiirsiniz. Meme vermenin bizce bilinen üstün tarafları vardır. Henüz bizim öğrenmemiş olduğumuz başka faydaları da bulunabilir. Meme verme işlemi, anneye fizikî bakımdan yardım eder. Bebek meme emerken rahim kasları şiddetle kasılır. Bu da rahmin normal büyüklüğüne ve biçimine dönmesini çabuklaştırır.

Bebeğin, göğüsten sütten evvel gelen sıvı, yani colosturum sayesinde mikroplara karış biraz korunduğunu duymuşsunuzdur. Bu tam anlamıyle kanıtlanmamışsa da doğru olabilir. Meme emen bebeklerde, biberon emen bebeklere oranla daha az bağırsak bozuklukları görülmektedir. Meme vermenin en mükemmel taraflarından biri de sütün daima saf olmasıdır. Bebek bu sütten bir bağırsak mikrobu alamaz.

Pratik yönden bakacak olursanız meme verme her hafta bir hayli zaman tasarrufu sağlar. Çünkü sterilize edilecek şişeler, hazırlanacak ve pişirelecek mamalar, üzülünecek soğutma meseleleri, ısıtılacak şişeler yoktur. Hele yolculuk yapacak olursanız bu hususu çok daha takdir edersiniz. Meme vermek paradan da tasarrufu sağlar tabii. Başka bir iyi tarafından pek bahsedilmez. Bu bebeğin emme arzusunu tatmine çok uygundur. Bebek, memeyi ihtiyaç duyduğu kadar emebilir. Bu neden yüzünden emzirilerek büyümüş çocuklarda parmaklarını emenler çok daha azdır sanırım.

Meme vermenin değerinin en inandırıcı delili, bunu yapmış olan annelerden gelmektedir. Onlar bebeğe başka kimsenin veremyeceği bir şeyi sağlamakla bebeğin memeye bağlılığı, onun anneye yakınlığını hissetmekle ne kadar büyük memnunluk duyduklarını anlatmaktadır. İki hafta meme verdikten sonra bunun anne için zevkli olduğundan ve böyle olması gerektiğinden bahseden pek azdır. Her kadın bir bebek doğurmakla kendisini anne gibi hissetmeyebilir. Ya da anne olmaktan zevk almaz. Yahut bebeğe karşı hemen bir sevgi duymaz. Kadın, özellikle ilk çocuğuna bakmaya başlayınca gerçek bir anne olur. Kadın, başlangıçta yaptıklarından ne kadar başarı kazanır ve bebeğinin beliren sevincini gözleriyle görürse annelik rolüne o kadar çabuk ve rahatlıkla girer. Bu bakımdan meme vermek genç bir anne için harikalar yaratır. Bu, bebeğiyle olan ilişkisinde de böyledir. Kadın ve bebek birlikte mutludurlar ve gitgide birbirlerini daha çok severler.

 

Bir önceki yazımız olan Bebeği Odasına Alıştırmak için neler yapmalıyız? başlıklı makalemizde bebe odasına koyma, bebeği annesine alıştırma ve bebeği odasına alıştırmak için neler yapılmalıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.