Okul dönemindeki çocuklar ve uyku düzeni (5-12 yaş)

0
14

Çocuğunuz uyku sorunu çekiyorsa, yalnız olmadığınızı bilmek sizi biraz olsun rahatlatabilir. Araştırmalar iki yaşın altındakilerin yüzde 20’sinin ve beş yaşındakilerin yüzde 5’nin geceleri düzenli olarak uyandığını; dokuz aylıkların yüzde 22’sinin, birle iki yaş arasındaki ufaklıkların yüzde 15-20’sin yaş ve üzeri çocukların yüzde 16’sının kendi başına uykuya yatmakta zorluk çektiğini ortaya koymaktadır.
Hayal kırıklığı yaratan bir nokta da görünüşe bakılırsa okul çağına geldiklerinde durumun pek de iyiye gitmemesidir: Yapılan son araştırmalardan biri, okul çağındaki çocukların yüzde 37’sinin, uykuya yatmakta isteksizlik, gece yarısı uyanma, kabus görme ve uyurgezerlik de dahil ciddi uyku sorunları çektiğini göstermiştir.
Özellikle de fiziksel ve zihinsel engelli çocukların uyku sorunları yaşaması muhtemeldir; hatta öğrenme engelli çocukların yüzde 67’sinin uykuyla ilgili sorunlar yaşayacağı tahmin edilmektedir.

5-12 yaş arası çocuklar 10-11 saat uykuya ihtiyaç duyarlar.

Bunun en önemli sebeplerinden biri okula gittiklerinden dolayı ev ödevinden spora, müfredat dışı faaliyetlere ve diğer sosyal aktivitelere ayıracakları zamanın ve enerjinin daha da artmasıdır.
Okul çağındaki birçok çocuk ekran hakimiyetindeki bir ortamda yaşıyor.

Televizyona, DVD oynatıcılara, oyun konsollarına ve bilgisayarlara kolayca erişebilir dürümdalar. Uyku uzmanlarının tavsiyelerinin aksine, İngiltere’de 7 yaşındaki çocukların çok büyük bir bölümünün yatak odasında televizyon var. Oysa yapılan araştırmalar yatma saatine yakın televizyon seyretmenin yatmaya direnmekle, uykuya dalmakta zorluk çekmekle, uyku konusunda kaygı yaşamakla ve daha az uyumakla ilişkili olduğunu gösteriyor.
Okulda çocuklar yeni sorunlarla karşı karşıya kalır: Alaylar, zorba davranışlar, sınıftaki başarıları ya da arkadaşlıkları hak kındaki kaygılar gibi. Çocukların birçoğu anne babalarına bu konulardan bahsetmeye yanaşmaz, birikmiş kaygıları da genellikle geceleri açığa çıkar.

Araştırmalar, çocukların yüzde 37’sinin uykuyla ilgili bir sorunu olduğunu ve sonuçta uykusuzluk çektiğini ortaya koymuştur. Kötü ya da yetersiz uyku, ruh halinde değişkenliğe, davranış sorunlarına (örneğin hiperaktiviteye) ve bilişsel zorluklara yol açabilir, bunların da çocuğun okuldaki öğrenme becerisi üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır

Unutmayın ki, her çocuğun ihtiyaç duyduğu uyku miktarı kendine özgüdür. Çocuğunuzun yeterince uyuyup uyumadığını anlamak için aşağıdaki grafikleri genel hatlarıyla bir kılavuz olarak kullanabilirsiniz. Olması gerekenden çok ya da az uyuyorsa, bir sorun olduğuna karar vermeden evvel kendi içgüdülerinize başvurun.
Çocuğumun yeterince uyuyup uyumadığını nasıl bilebilirim?
Çocuğunuzun yeterince uyuyup uyumadığından emin değilseniz, bu konuda karar vermenizi sağlayacak birkaç işareti kollayabilir siniz.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Çocuklarda uykusuzluk nedenleri ve tedavisi başlıklı makalemizde bebeklerde uyku bozukluğu nedenleri ve çocuğumun uyku problemi var hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.