Rahat ve kolay bir doğum için neler yapılmalı püf noktaları

0
23

Doğum yapmak insanın hayatını değiştiren olağanüstü deneyimlerden biri… Her kadının yaşadıkları farklı olduğundan ne hissedeceğinizi ya da ne kadar sancı çekeceğinizi şimdiden bilmek imkânsız. Bazı sancılar diğerlerinden daha hafif olabilir. Örneğin suni sancı, kasılmalar vücudunuzun hazırlanmasına zaman kalmadan aniden geldiği için daha rahatsız edici olmasına karşın normal doğuma göre daha kısa sürer. Her şeye rağmen ağrınız ne kadar şiddetli ve uzun olursa olsun bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınız anda hissedeceklerinizden daha harika bir duygu olamaz. Bu arada size yardımcı olacak bazı öneriler…
Formda kalın: Sancı fiziksel olarak dayanmanız gereken bir süreç. Ne kadar formda olursanız o kadar rahat başa çıkabilirsiniz. Doktorunuzun ya da doğum kursu eğitmeninizin önereceği egzersizler doğuma hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.
Doğru nefes alın: Sakin ve ritmik bir şekilde nefes almanız sancılarınızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Aklınızdan sürekli “yavaş nefes al” diye konuşun. Nefes alırken ‘nefes’ kelimesini; verirken ‘yavaş’ kelimesini düşünün. Nefes verişiniz her zaman alışınızdan daha uzun olmalı.
Bir şeyler atıştırın: Sancınızın çok başında enerji seviyenizi korumanız için bir şeyler yiyin. Kafein ve şekerden kaçının. Onların yerine tahıllı ekmek ya da kahvaltılık tahıllar gibi kan şekerini daha yavaş yükselten, karbonhidrat zengini ufak atıştırmaları tercih edin.
Hayal edin: Deniz kıyısı, rahat bir yatak ya da mum ışığı gibi sizi rahatlatacak pozitif görüntüleri hayalinizde canlandırın.
Hipnoterapiyle doğum hakkında bilgi alın: Hipnoterapi ve rahatlama tekniğinin doğum sancısının yarattığı endişeyi ve acıyı kontrol etmede başarılı olduğu ispatlandı.
İyi bir duruşa sahip olun: Alexander tekniği bebeğin doğum kanalından daha kolay geçmesini sağlayabilir ve sancınızı azaltacak daha rahat pozisyon ve hareketler bulmanıza yardımcı olabilir.
Ilık bir banyo yapın: Küvette uzun süre kalmak ya da doğum havuzuna girmek sancının ilk evrelerinde rahatlatıcı ve dinlendirici olabilir.
Masaj yaptırın: Bu vücudunuzun doğal bir ağrı kesici olan endorfin salgılamasına yardımcı olacaktır.
TENS cihazı alın: Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation kelimelerinin baş harflerinden oluşan TENS, elektrik akımlarını kullanarak ağrı duyusunun beyne ulaşmasını engeller. Ağrı kesici, tamamen doğal ve güvenli olan bu cihazı doğum sırasında kullanabilirsiniz.
Ağrı giderme yöntemlerini öğrenin: Ağrınızı giderebilecek tüm yöntemleri düşünün ve neye ihtiyacınız olduğunu sormaktan çekinmeyin. Epidural istemek bir başarısızlık itirafı değildir.

Bir önceki yazımız olan Hastanede Doğum çantasında neler olmalıdır ? başlıklı makalemizde doğum çantasında bulunması gerekenler ve Doğum çantasında neler olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.