Sevgi Göstermenin Başka Yolları Vardır

0
524

SEVGİYİ GÖSTERMEK İÇİN BAŞKA YOLLAR DA VARDIR. Bebeğinize meme vermeyi istediniz ve bunu başaramadınız diyelim. Bebek fiziksel veya duygusal bakımdan zarar görecek midir? Hayır, bunu böyle kesin bir şekle dökemezsiniz. Eğer tertibi dikkatle hazırlıyor, doktorla temasa devam ediyorsanız bebek vücut bakımından kuvvetlenecektir. Eğer ona biberonunu verirken kendisini kollarınıza alıp kucaklarsanız tıpkı, meme emer gibi o ruhsal bakımdan da beslenecektir. Pisikolo-ji ve pisikiyatri uzmanlarının meme vermenin önemi konusunda yazdıklarını okuyan anneler, bazan biberonla büyümüş çocukların meme emmişler kadar mutlu olamadıkları fikrine varmaktadırlar. Bunu şimdiye kadar kanıtlayabilen çıkmamıştır.

Başka bir şekilde açıklarsak, bir annenin bebeğine olan sevgisini belirtmesi için yüzlerce yol vardır. Meme vermek bunlardan biridir. Bu çok da iyi bir yoldur, ama şart da değildir. Bir erkek karısına çiçek vererek ona sevgisini gösterebilir. Fakat aklı başında bir kadın kocasının sevgisinin başka delillerini görmüşken o çiçek veren bir tip olmadığı için ümitsizliğe kapılmaz. Bu konuyu zorladığımı düşünebilirsiniz. Bu konuda ısrar ediyorum, çünkü okudukları veya inceledikleri şeyler yüzünden bebeklerine meme verme arzusunda olan vicdanlı genç kadınlar da vardır. Eğer onlar bebeklerine meme vermezlerse bebeklerine haksızlık ettiklerini ve kadın olarak başarısızlığa uğradıklarını düşünürler. Bu meme vermenin bu kadar gözde bü-yütülmesinin hakikatlerle karşılaştırılınca hiç de öyle önemli olmadığı meydana çıkmaktadır. Bu yüzden de annenin bebeğe meme vermemesi yüzünden kadının kendisini başarısızlığa uğramış hissetmesi hem anne hem de dolayısıyla bebek için boş yere üzüntü kaynağıdır. Sonuçta bir bebek meme sütünden çok neşeli bir anneye ihtiyaç duymaktadır.

Sütü annenin vücudundaki bezeler ve kadının hastanede geçirdikleri düzenler ve bunlar konusunda annenin hiç bir kontrolü yoktur .Onun için kadının süt verememesi kendi kendisini suçlu bulması için bir neden kabul edilmemelidir.

Onun için meme vermeyi bebeğe bağlılığınızın sınanması olarak görmeyin. (Geçmiş devirlerde çocuklarını sevmeyen bir çok anne bebeklerini emzirmişlerdir.) Süt verememeyi kadın olarak fiziksel ve duygusal eksikliğinizin delili olarak kabul etmeyin. (Bunun durumla hiç ilgisi yoktur.) Eğer süt verebiliyor ve bundan zevk alıyorsanız mesele yoktur. Ama süt veremezseniz bu da bir üzüntü kaynağı olmamalıdır.

Bebeklerine meme vermek isteyen kadınların çoğu daha sonraki çocuklarında daha başarılı olduklarını görmüşler. Bu da tecrübe ve kendilerine olan güvenin artmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Plan ve Program başlıklı makalemizde annelerin programları, bebeklerde beslenme planı ve bebeklerde plan ve program hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.