Şifa kaynağı Bal Öksürüğe iyi gelir mi ?

0
25

Bal Öksürüğe İyi Gelir mi ?

Ne zaman öksürmeye başlasak çevremizden birileri muhakkak bize bal tüketmeyi önerir. Peki gerçekten de bal öksürüğe iyi gelmekte midir? Yapılan çeşitli araştırmalarda balın, öküsürük ilaçlarından çok daha iyi bir şekilde öksürüğü geçirdiği ispatlanmış. Dış ülkelerde bir grup bilim adamı üst solunum enfeksiyonu geçiren çocukları iki gruba ayırarak gerçekleştirdikleri deneylerinde, bir gruba öksürük ilacı, diğer gruba ise bal vermişler. Ve netice de bal tüketen çocukların ilaç tüketenlere oranla çok daha hızlı iyileştikleri gözlemlenmiş. Buna benzer tecrübe edilmiş bir çok bal üstüne deney ile kesin olarak söylenebilir ki evet bal öksürüğe, soğuk algınlıklarına, üst yolunum enfeksiyonlarına hatta akciğer rahatsızlıklarına oldukça iyi gelmekte. Ancak her türlü bal için bu geçerli değil. Öksürüğe iyi gelen yalnızca balın bazı çeşitleri. şeker balı bu konuda asla etkili değil ve aksine öksürüğü çok daha arttırmakta. Eğer tedavi amalı kullanacaksanız rengi koyu olan ve organik üretilmiş balları tercih etmeniz gerekiyor.

Bal Nasıl Etki Eder?

Peki bal bu faydayı nasıl sağlıyor? Bu konuda çok fazla hipotez bulunmasına rağmen kesin bir bilgi henüz edinilmemiş. Yalnızca alın bir şekilde boğazdaki kuruluğu giderdiği, üst solunum yollarını yumuşattığı biliniyor. Tıbbi ilaçlar kategorisinde bulunan öksürük şurupları da zaten aynı mantıkla çalışırlar. Öksürüğü, ilgili bölgeyi yumuşatarak hafifletmeye ve yeni tahrişleri engellemeye dair bir prensiple tedavi ederler. Balın bunu nasıl başardığı bilinmese de bu konuda öksürük ilaçlarından da çok önerilmektedir. Bal ile çeşitli bitkileri karıştırarak çok daha etkili şuruplar dahi hazırlanabilir. Bu şuruplara örnek olarak sizlere sirkeli bal şurubu tarifi hazırladık.

Bir tutam toz biber, bir tutam zencefil, birer yemek kaşığı bal ve sirke ve de 2 yemek kaşığı su karıştırılır. Öksürük arttığında bu karışımdan bir ya da iki çay kaşığı tüketilir. Karışım öksürüğü geçirdiği ve solunum yollarını rahatlattığını siz de göreceksiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.