Tehlikeli Hpv Virüsü Nedir , Nasıl Bulaşır? Tedavisi var mı?

0
59

Hpv Virüsü Nedir , Tanısı Ve Tedavisi

Kadınlarda cinsel yolla bulaşan ve rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüsü, zaman içinde mutasyona uğrayarak sadece cinsel yolla değil, ten teması ile de bulaştığı kanıtlanan bir virüstür. HPV virüsü sadece kadınlarda değil erkeklerde de penis kanserine sebebiyet vermektedir.

HPV Virüsü Nasıl Bulaşır?

  • Korumasız cinsel ilişkide bulunmak
  • Cinsel ilişki gerçekleşmese de temas etmek
  • Aynı tuvaleti kullanmak
  • Tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra elini yıkamayan virüslü kişi ile tokalaşmak
  • Virüs mikrobu taşıyan kişi ile aynı eşyaları kullanmak gibi nedenler ile HPV virüsü kolaylıkla bulaşabilmektedir. Bu virüsü alan kişi durumun hemen farkında olamamaktadır. Çünkü belli bir süre geçtikten sonra bazı belirtiler ile fark edilebilmektedir. Bu döneme uyku dönemi de denmektedir. Bu süreçte vücuttaki bağışıklık sistemi virüsü büyük çapta yenerek yok etse de %10 gibi bir risk her zaman bulunmaktadır. Bu nedenle de aktif cinsel ilişkisi olan kişiler sık doktor kontrolü yaptırarak erken tanı için tedbirli olmalıdır.

Ayrıca, erken yaşlarda başlayan cinsel yaşam, çok eşlilik ve korumasız cinsel ilişki gibi nedenler de bu virüsün daha kolaylıkla bulaşmasına ve yayılmasına sebep olmaktadır. Bu virüsün bulaşmaması için prezervatif kullanmak bile yeterli olmamakta risk faktörü bulunmaktadır.

HPV Virüsünün Başlıca Belirtileri Ve Tedavisi

HPV virüsü taşıyan kişilerde en belirgin özellik genital bölgelerde, anüs ve çevresi ile kasıklarda pürüzlü kabarcıklarla başlayan siğillerin meydana gelmesidir. Bu siğiller kimi zaman küçük kabarcıklar şeklinde olsa da çok fazla rahatsızlık verecek ölçülerde ve toplu halde adeta karnabahar görünümü gibi ortaya çıkan durumlar da mevcuttur. En tehlikeli virüs ise siğil yapmayan virüstür çünkü böyle bir durumda tanı koymak güçleşmektedir.

Serviks kanserinde ise ilk zamanlarda hiç bulguya rastlanmaz. Zaman içinde bazı belirtiler görülmektedir.

  • Adet dönem dışında vajinadan gelen renkli ve kanlı akıntı,
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı ve kanama gibi belirtiler serviks kanseri belirtisi olabilir şeklinde düşünülmelidir.

Kadınlarda rahim ağızı kanseri, erkeklerde ise penis kanseri olarak ortaya çıkan bu virüs erken tanı ile önlenebilmekte, farklı tedavi yöntemleri ile (yakma, dondurma, operasyonla alma ve lazer işlemi gibi) çözümlenebilmektedir.

Hpv virüsü görüntüleri ve resimleri.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Tükenmişlik sendromunu nedir? Tanı ve tedavisi başlıklı makalemizde Tükenmişlik sendromu ve Tükenmişlik sendromu tanı ve tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.