Vücudun Susuz Kalmasının zararlarını biliyor musunuz?

0
4

Vücudun Susuz Kalmasının Belirtileri nelerdir ? Peki susuz kalmanın insan vücuduna olan zararlarını biliyor musunuz?

Tıpta dehidrasyon adı verilen vücudun susuz kalması durumu, vücudun fonksiyonlarını gerçekleştirmek için yeterli su miktarını bulamaması demektir. Vücudumuz sürekli olarak su kaybeder ve kaybettiği suyu yerine koyamazsa dehidrasyon meydana gelir. Uzun süren ishaller, kusma, aşırı terleme vb su kaybına neden olan durumlar, dehidrasyonun da davetçisidir. Dehidrasyon hafif ve ağır olmak üzere iki türe ayrılır. Hafif dehidrasyonlarda daha çok su tüketerek çözüm sağlanabilir. Ancak ileri dehidrasyon söz konusu ise kesinlikle derhal tıbbi müdahale gereklidir. Su eksikliği vücudun fonksiyonlarının durmasına da neden olduğu için acilen bu durumun önüne geçilerek vücudu normal fonksiyonel haline getirmek gerekir. Aksi halde ciddi ve tehlikeli sorunlarla karşı karşıya kalınabilir. Dehidrasyon her yaş grubundan insanda görülür çünkü su tüm insanlığın yaratılışındaki ana malzemelerinden biridir. Ancak tehlikeli olduğu yaş grupları daha çok çocuklar ve yaşlılardır. Çünkü çocuklar ve yaşlılar  vücut savunması bakımından çok daha narindirler ve su eksikliği onları çok daha fazla etkilemektedir.

Vücudun Susuz Kalmasının Zararları

Dehidrasyon durumunun en etkili tedavisi, bu durumun oluşmamasını sağlamak olmalıdır. Vücudun gerektirdiği kadar su muhakkak tüketilmeli, özellikle ishal gibi aşırı su kaybına neden olacak etkiler var ise daha çok su tüketilerek kaybedilen su yerine konmalıdır. Dehidrasyonun ilk başta bir çok hastalıkla benzer belirtileri vardır. Baş dönmesi, ağızda kuruluk, halsizlik vb… Daha sonra bu belirtileri susuzluğa bağlı olarak akıl bulanması,nemin akciğerlerde azalması sonucu nefes darlıkları izler. Bir vücudun susuz kalıp kalmadığını anlamanın en kesin yoluysa idrara çıkma süresini takip etmektir.  Eğer bir bebek 3 saat boyunca hiç idrar yapmıyor ise ya da bir yetişkin sekiz saat boyunca idrara çıkmıyor ise dehidrasyon var demektir derhal sıvı takviyesi yapılmalı, durumun önüne geçilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Damar sertliğinin belirtileri ve doğal tedavisi başlıklı makalemizde damar sertliği bitkisel tedavi yöntemleri ve Damar sertliğinin belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.