Yeni Bebeğiniz için odasında neler olmalı?

0
4

Bebeğiniz için en mükemmel odayı mı hazırlamak istiyorsunuz? Yeni Bebeğiniz için odasında neler olmalı ? Nelere dikkat etmeliyiz ? Ivır zıvıra bir servet harcamak çok kolay, ama gerçek şu ki sadece 10 şeye ihtiyacınız var.

Bebek karyolası: İster ikinci el, ister yeni olsun göz önünde tutmanız gereken en önemli şey yatağın güvenli olmasıdır. Yatak uygun bir derinlikte, karyola parmaklık aralıklarının doğru genişlikte (45-65 mm’den az) ve boyasının kurşunsuz olmasına dikkat edin. Korkulukları aşağı inip çıkan modelleri tercih ederseniz, bebeğinizi alıp koymak daha kolay olacaktır.

Yatak: Bebek yataklarındaki toksik bakterilerin ani bebek ölümü sendromuyla (beşik ölümü) ilgisi olduğu düşünülüyor. Bebek Ölümleri Araştırma Vakfı yatakların temiz, sıkı, karyolaya tam oturan ve yıpranmamış olmasını önermekte. Ayrıca bakteri gelişimini önlemek açısından yıkanabilir bir yatak koruyucu kılıf kullanmanız gerekir.

Yatak takımı: Ani bebek ölümüne neden olabileceğinden dolayı yorgan, yatak örtüsü, yastık gibi yumuşak yatak takımlarını kullanmayın. Bunların yerine bir ya da birkaç kat ince battaniye ya da uyku tulumu kullanabilirsiniz.

Alt değiştirme masası / minderi: Bebeğinizin bezini değiştirmek için düz bir yüzeye ihtiyacınız olacak. Alt değiştirme masaları eğilmek zorunda olmadığınız için belinizi zorlamayacaktır. Bazı anne babalar yerde kullanabilecekleri bir alt değiştirme minderini tercih edebilirler.

Çekmeceli dolap: Bebeğinizin giysileri, bezleri, ıslak temizleme mendilleri ve diğer malzemeleri için elinizin altında bir dolap işinize yarayacaktır.

Oyuncak sandığı: Dağınık bir bebek odası güvenlik açısından tehlikeli olabilir, bu yüzden bebeğinizin oyuncaklarını derli toplu bulundurun. Eğer yeriniz darsa karyolanın ya da alt değiştirme masasının altına bir oyuncak sandığı alın.

Müzikli dönence: Sakinleştirici bir müzik ve hareket bebeğinizin uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır. Dönenceyi bebeğinizin yetişemeyeceği bir yükseklikte, kullanma kılavuzuna uygun olarak monte edin.

Bebek telsizi: Odada olmadığınız zamanlar bebeğinizin ağlamasını duymanıza yardımcı olacaktır.

Gece lambası: Gece uyanan bebeğinizi loş bir ışıkta beslemek ya da altını değiştirmek onun çok fazla uyanmasını engeller ve tekrar uyutmanızı kolaylaştırır.

Oda termometresi: Uzmanlar bebekler için ideal oda sıcaklığının 16-20 derece arasında olmasını öneriyor.

Örnek Bebek odası resimleri

 

Bir önceki yazımız olan Yeni doğan bebek nasıl beslenir nelere dikkat edilmelidir? başlıklı makalemizde Yeni doğan bebek nasıl beslenir hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.