Yeni doğan bebek nasıl beslenir nelere dikkat edilmelidir?

0
17

Bebeğinizi nasıl besleyeceksiniz?
Gebelik bebeğinizi anne sütüyle mi biberonla mı besleyeceğinize karar vereceğiniz bir süreçtir. Doktorlar 1 yıl boyunca anne sütü ile beslemenizi önermektedirler. Zira anne sütü beslenme ve hastalıklara karşı bağışıklık için en uygun besin maddesidir. Anne sütü emziren anne için de sağlıklıdır. Anne sütü ile besleme ile ilgili ne kadar çok bilgilenirseniz bebeğinizi emzirmeye başlamanız o kadar kolay olur. Gebelik süresince emzirme ile ilgili bulduğunuz her şeyi okuyun, doğum bilgisi derslerini takip edin, bunu destekleyen bir doktor seçin ve çocuklarını emzirmiş annelerle konuşun. Bu anneler size ipuçları verebilir ve sorularınızı cevaplayabilirler. Emziren annelere gerekli bilgi ve cesareti veren gönüllü kuruluşlarla ilişki kurun.

Bazı anneler emzirme ile ilgili rahatsızlık hissederler. Az sayıda kadın da kendinde veya bebeğinde sağlık problemleri nedeniyle emziremez. Eğer bebeğinizi biberonla beslemeye karar verdiyseniz, kararınızla ilgili olarak kuşkuya kapılmayın. Siz de bebeğini emziren anneler kadar bebeğinize sevgi ve ilgi gösterebilirsiniz. Biberonla beslemenin bazı avantajları da vardır: ebeveynlerin her ikisi de besleme işini yapabilir ve bu da anneyi serbestleştirir. Bebeğinize 1 yaşına kadar sadece uygun formüle edilmiş özel hazırlanmış mama (inek sütü değil) verin.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Çocuklarda uykusuzluk nedenleri ve tedavisi başlıklı makalemizde bebeklerde uyku bozukluğu nedenleri ve çocuğumun uyku problemi var hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.