YENİDOĞAN BEBEĞİNİZ (Doğumdan itibaren ilk 3 ay)

0
21
yeni doğan bebek

Yenidoğan bir bebeğe sahip olmak sizi hem neşelendirecek hem yoracaktır.

Bir bebeğe bakmak, uykusuz olacağınız dönemlerde bile dikkatli ve hevesli olmanızı gerektirir. Ancak bebeğe bakmak aynı zamanda çok hoş bir iştir. Anne- baba olmaya hazır olmadığınızı hissediyorsanız, tüm yeni anne babaların da benzer şeyler hissettiklerinden emin olabilirsiniz. Esnek olmaya çalışın, eşinizle sorumluluklarınızı paylaşın ve özel zamanlarınızı yeni bebeğinizle birlikte geçirin.

Bebeğiniz için ne yapabilirsiniz?

Yaşamının ilk 3 ayı bebeğinizin gelecekteki gelişimini belirler. Bebeğinizin hayata doğru bir başlangıç yaptığından emin olmak için aşağıdaki noktalan izleyin:

  • Bebeğinizi anne sütü ile besleyin. Anne sütü en iyi besin maddesidir.
  • Bebeğinize sevgi ve ilgi gösterin sık sık dokunun, kucaklayın ya da konuşun. Bu yaşta bir çocuğu şımartamazsınız.
  • Ani bebek ölümü sendromu riskini azaltmak için bebeğinizi uyurken sırt üstü yatırın.
  • Bebeğinizi arabada iken arka koltuğa yerleştirilmiş bebek koltuğuna oturtun.
  • Bebeğiniz için daima güvenli bir ortam yaratın.
  • Bebeğinize önerilen tüm kontrol ve aşıları uygulayın.
  • Bebeğinizin yakınında sigara içilmesine izin vermeyin.
  • Bebeğinizi güneşten uzak tutun ve mevsime uygun şekilde giydirin.

BEBEĞİNİZİN DOĞUMU İÇİN ÖNCEDEN PLAN YAPMAK

Bebeğinizin doğumu için önceden plan yapmanız gereklidir. Bir doktor bulmalı, bebek odasını hazırlamalı, çalışıyorsanız çocuğun bakımı için gerekli düzenlemeleri yapmalı ve bebeğin anne sütü ile beslenip beslenemeyeceğine veya erkekse sünnet olup olmayacağına karar vermelisiniz. Bebeğiniz doğduktan sonra zaman bulamayacağınız için kararlarınızı önceden belirleyin.

Sağlıklı bir gebeliği garantilemek için, prenatal bakım son derecede önemlidir. Gebe olduğunu düşünen bir kadın mutlaka doktoruna veya lisanslı bir ebeye (doktor gözetiminde çalışan) muayene olmalıdır.

 

Gebeliği boyunca doktorunun önerileri doğrultusunda düzenli kontrollerini yapmalıdır. İyi bir prenatal bakım prematüre doğum dahil pek çok komplikasyon riskini azaltır.

Bir önceki yazımız olan Bebeği Odasına Alıştırmak için neler yapmalıyız? başlıklı makalemizde bebe odasına koyma, bebeği annesine alıştırma ve bebeği odasına alıştırmak için neler yapılmalıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.